Historie oddílu

Na úvod několik řádek z oddílové kroniky : "Horolezecký oddíl DSO Spartak Mnichovo Hradiště byl založen na podzim roku 1948 na ustavující schůzi v restauraci U Hroznů. Předsedou byl zvolen Jaroslav Slavík, jednatelem Slávek Korčák. Dalšími členy oddílu byli : Jiří Šimon, Ludva Haloun, Tonička Hrdinová, Luboš Vidner, Jindra Rajtr, Blahout Milič (pozdější ředitel TANAPu).

Jaroslav Slavík
Prvním předsedou oddílu byl Jaroslav Slavík
Slávek Korčák
Slávek Korčák - první jednatel, uprostřed J. Němeček, vpravo J. Hataš

V roce 1950 přišli do oddílu Minda Nový, Jaroslav Němeček, Jaroslav a Milan Hatašovi, Ferda Michl, Jiří Malík, K. Moc, J. Majdl, J. Beran, Jiří Opálecký.

Omlazení oddílu v roce 1958 nastalo příchodem Václava Černého, Karla Řeháka, Pavla Josífka, Petra Pavlišty, Jaroslava Bydžovského a postupně přicházeli další, jak ukazuje přehled členů v roce 1975:


 

Bydžovský Jaroslav, Eybl Václav, Pavlišta Petr, Patočka Jan, Řehák Karel, Jandík Oldřich, Louthan Josef, Novák Otta, Pospíšil Pavel, Berežný Štefan, Svoboda Stanislav, Bednář Jiří, Ing. Richtr Jaroslav, Richtr Josef, Salák Václav, Šimáček Milan, Kolec Jaroslav, Bajer Karel, Nykodým Blahoslav, Růta Jiří, Sedliský Pavel, Jerie Zbyněk, Chyba Alexandr, Ryšlavá Jitka, Černošková Marie, Hataš Milan, Patočková Věra, Matoušek Václav, Richtrová Helena, Kyncl Milan, Volf Ladislav. V roce 1978 přišli další členové : Štafl Václav, Vrabec Slavoj, Lebeda Břetislav, Charvát Ladislav, Sládeček Milan, Nováková Helena, Šimůnek Miloš, Pfeiferová Dáša, Hatašová Ivana."


Tatry
První zimní zájezd našeho oddílu - Vysoké Tatry, 1952
Kavkaz Vzadu Štefan Berežný při expedici na Jižní pilíř Mižirgi, Kavkaz 1975

Tolik kronika. Řada jmen zde uvedených rozhodně není neznámá a nachází se coby jména prvovýstupů v mnoha cestách na skalách Českého ráje, ale samozřejmě i jinde, zahraničí nevyjímaje.


V průběhu let se uskutečnilo množství zájezdů do skalních oblastí naší republiky, tradičními se staly zimní zájezdy do Vysokých Tater či Krkonoš. Rovněž zájezdy do zahraničních hor (Dolomity, Alpy, Kavkaz) byly poměrně časté. Proslulými se staly především zájezdy se speciálně upraveným trambusem : "Š 706 MTC5 s namontovanou plošinou Hogarr, která byla příslíbena HO k užívání ...". Tento dopravní prostředek všude budil zaslouženou pozornost.

Hoggar
Cesta do Tater - trambus zdolal prudké stoupání až k hotelu Sliezský dům, 1973

Nejvýznamnějším podnikem, který však byl s tímto dopravním prostředkem podniknut, byla bezesporu cesta Honza Patočky jako řidiče při expedici na Dhaulagirí v roce 1984. Cestou tam i zpět ujel 26.000 km Jeho návrat zpět do Mnichova Hradiště byl i významnou společenskou událostí - viz. foto.


Dhaulagiri Honza Patočka
Pohled z expedice Dhaulaghiri 1984, Západní stěna
Uvítání Honzy Patočky po návratu z Himalájí,
2. prosince 1984

Historie oddílu ne také spjata s pořádáním tradičních akcí jako Běh do Příhrazských schodů, Dřevěný muž, Podzimní pochody atd. (Více viz - tradiční akce).

Na závěr rubriky věnované historii opět promluví oddílová kronika - neboť svojí historickou úlohu sehrál hradištský oddíl i v revolučním roce 1989 : "Dne 15. prosince 1989 v 15 hodin odstranili z věže radnice symbol komunistické nadvlády - velkou pěticípou hvězdu. Celou akci sledovalo snad celé Hradiště. Za výstup na věž a odstranění hvězdy jsme MěNV vyfakturovali 1.560 Kčs a tato částka byla věnována na konto stavby onkologické nemocnice v Praze."

1989
15. prosinec 1989

autor: Wenny